
Foto: TV 2
| kommentarer () | Skriv kommentar
Han har netop haft en større rolle i 'De tre musketerer', og i næste uge kan han opleves på dansk tv. Læs, hvem han er, her
Når TV 2s nye dramaserie 'Rita' får premiere på næste torsdag, er det med en dansk Hollywood-skuespiller på rollelisten. 48-årige Carsten Nørgaard (foto øverst) har i de seneste 15 år været bosat i Los Angeles, hvor han har medvirket i flere store filmproduktioner. Men herhjemme er han stadig forholdsvis ukendt.
Allerede fra første afsnit af 'Rita' kan Carsten Nørgaard opleves over for Mille Dinesen som ungdomskæresten Tom, der genantænder en gnist i den ellers så uimodtagelige folkeskolelærer. Han dukker helt uventet op i Ritas liv, da han viser sig at være svigerfar til hendes ældste søn.
Barske Rita, i skikkelse af Mille Dinesen, bløder op, da hun møder ungdomskæresten Tom (Carsten Nørgaard)."Tom er ingeniør og en type, der hviler godt i sig selv. Så man kan sige, at han er Ritas modsætning. Men man siger jo også, at modsætninger tiltrækker hinanden," siger Carsten Nørgaard med et skælmsk smil til tvtid og tilføjer.
"Det unikke ved situationen er, at Tom og Rita nu får en chance for at opleve hinanden tæt på og ligesom være 'voyeurs' i hinandens liv, fordi deres børn er kærester."
En kærlighed, der ikke blev til noget
Da Tom er gift med Jette (Lotte Andersen, foto øverst t.v.), er han ikke umiddelbart en potentiel partner for Rita. Men alligevel er tiltrækningen mellem dem stadig intakt.
Vidste du, at Carsten Nørgaard...
"De var jo hinandens første kærlighed, selv om den var kort. Rita er siden blevet ret følelsesforladt, når det gælder mænd. Hun beskytter sig selv meget, og Tom er nok den eneste, som hun lader sig medrive af og sænker paraderne overfor," forklarer Carsten Nørgaard.
Selv om de nærmere omstændigheder ved Rita og Toms ungdoms-forhold endnu er hemmelige, vil Carsten Nørgaard dog godt løfte lidt af sløret for, hvad der gik galt.
"Ritas far var noget af en tyran, og det har præget hendes syn på mænd. Det var også medvirkende til, at forholdet til Tom endte op med at være uafklaret. Men da hun møder Tom igen, bliver der stille og roligt kastet brænde på bålet."
Se første afsnit af 'Rita' torsdag d. 9. januar kl. 20.00 på TV 2
Susanne Nielsen (suni@tv2.dk)
