Lørdag d. 28 januar 2012

Thomas Skov: Drop nu 'Paradise'

Lad nu være med at melde jer til 'Paradise Hotel' for at blive kendte, lyder opfordringen fra Thomas Skov Gaardsvig og Peter Lund Madsen i denne video

Vil du gerne være kendt? Så lad være at forsøge at blive det ved at deltage i 'Paradise Hotel'. Du kommer til at fremstå langt dummere, end du er.

Så klar er meldingen fra tv-vært Thomas Skov Gaardsvig og hjerneforsker Peter Lund Madsen i en ny viral kampagnevideo fra Niels Brock uddannelserne.

"Lad være med at tage til Mexico og knalde dig kendt, for det varer kun et øjeblik, så er du ikke kendt længere. Så hvis du gerne vil være kendt - og det er fair nok gerne at ville være - så gør det på en anden måde, please," siger Skov Gaardsvig blandt andet.

Ufærdige pandelapper i 'Paradise'
Og Peter Lund Madsen er endnu mere skeptisk overfor konceptet:

"Det undrer mig, at så mange har lyst til at være deltagere i 'Paradise Hotel'. De folk, der er med, fremstår jo som idioter. Hvorfor har man lyst til at fremstå som en idiot overfor hele Danmarks befolkning?" spørger han.

Men hjerneforskeren har naturligvis selv en forklaring:

Unge menneskers pandelapper har ikke fået personligheden helt på plads endnu. Derfor er man endnu meget usikker og har et stort behov for at være synlig og være noget i andre menneskers øjne.

Du kan se flere af deres betragtninger i videoen herover.

Teenagere tænker som krybdyr
Indslaget er en del af en kampagne på hjemmesiden Brockspot.dk med sloganet "Kære teenager, du tænker som et krybdyr - de fedeste år af dit liv...".

Kampagnen består blandt andet af en række humoristiske og hjælpsomme videoer med gode råd til, hvordan man tackler sine teenageår på trods af krybdyrs-tendenser.

Du kan se flere videoer fra kampagnen via linket øverst til højre.

Alice Petersen (alpe@tv2.dk)

Luk